Ovogodišnje toplo vreme je izuzetno pogodovalo zasadima vinograda u Levču i proizvedeno je visoko kvalitetno grožđe. Berba se privodi kraju pa smo iskoristili priliku da obiđemo zasade vinove loze porodice Krstić iz Rekovca i porazgovaramo o ovoj temi.
Porodično gazdinstvo Krstić u svom posedu ima zasađeno ukupno 2 ektara i 40 ari viskoko kvalitetnih vinskih sorti grožđa. Naš domaćin Nikola Krstić nam je poželeo dobrodošlicu i prijatan boravak na imanju.
Od kada datira proizvodnja grožđa u vašem domaćinstvu?
-Naše gadinstvo se tradicionalno bavi proizvodnjom grožđa u poslednjih 50 godina. Prvi vinograd je posadio moj deda na površini od 40 ari davne 1969. godine da bi 1980. posadio još 1 hektar i 20 ari. To su bile sorte Game i frankovka za to vreme aktuelne koje su davale i kvatitavno i kvalitativno grožđe. U to vreme lokalni vinarski podrum u Rekovcu je vršio otkup ukupne količine grožđa. Godine 1992. usled ekonomske krize u državi odlučio je da frankovku uništi i tako je ostalo 40 ari Gamea. Upravo sa te površine je i dalje ubirano grožđe i u tom periodu je deo količine ostavljan za proizvodnju vina za ličnu upotrebu. Kao učeniku Poljoprivredno–veterinarske škole na smeru poljoprivredni tehničar, tada mi se javila želja da imam svoj vinograd. Sasvim slučajno moji roditelji su 1999. godine upoznali gospodina Budu Taraila inače glavnog tehnologa u Titovoj vinariji i po njegovoj sugestiji roditelji 2000. godine podižu zasad površine hektar i 10 ari sa sortama Kaberne Sovinjon i Merlo. Te sorte smo uvezli direktno iz Francuske i one su sa zaštićenog geografskog područja tako da smo i mi dobili status zaštićenog geografskog područja.
Za vino čula i poznata vinarija Radovanović
Za naš zasad, kad je stigao na rod, saznao je vlasnik podruma Radovanović i otkupljivao je sve količine do 2016. godine. U međuvremenu, 2008. godine supruga i ja odlučujemo da zasadimo još 90 ari Sovinjon Blana. I tako smo došli do sadašnje površine. Te 2017. godine javio nam se Nikola Tomić vlasnik podruma „Despot“ iz Poljane kod Požarevca koji je ponudio bolje uslove saradnje i od tad počinje naša saradnja.
Kolika su ulaganja na godišnjem nivou?
-Ovoliki zasad iziskuje veliku posvećenost u radu kako oko svih agrotehničkih mera tako i u vreme berbe. Mora se raditi pravovremena i adekvatna zaštita koja iziskuje prilična ulaganja u zaštitna sredstva kao i u sredstva za ličnu zaštitu disajnih organa. U junu smo investirali u kupovinu novog atomizera tako da smo sveli sve paramerte zastite u optimalne okvire bez nepotrebnog prosipanja tečnosti. u narednom periodu planiramo da kupimo još jednu mašinu- depozitor za veštačko đubrivo čime bismo postigli veći efekat iskorišćenosti hrenljivih materija.
Da li se bavite proizvodnjom vina?
– Ove godine smo ostavili približno 1000 litara vina. Investirali smo u sudove sa plivajućim poklopcima da bismo uspeli da adekvatno održimo vino dok ne dođe vreme za flaširanje.
Da li ovo nagoveštava da cete prerasti u porodičnu vinariju?
-Planovi su nam ambiciozni i nadamo se da uspemo da realizujemo izgradnju jednog manjeg podruma kao i obnovu starog podruma u selu. Čovek treba da teži izgadnji novog, ali isto tako ne treba zaboraviti svoje korene.
Kako postižete da sve to uradite i da to bude na dobrom nivou ?
-Velika su odricanja i velika je posvećenost poslu. Rezidbu sprovodimo porodično sa radnicima koji su vrsni rezači jer, pazite, pogresna rezidba jedne godine se odražava na tri naredne berbe. Tu ne sme da bude greške. Zaštitu prskanjem radimo mahom noću kad se pčele povuku u svvoje košnice i kad je temperatura ispod 24 stepena celzijusa što je vrlo bitna stvar u zaštiti. koristimo đubrivo sa oznakom NPK 8:16:24 i KAN. Takođe imamo svog zaštitara koji se brine da se u svakom trenutku reaguje pravovremeno. Za sada samo radimo preventivna prskanja.
Kakvi su planovi za budućnost?
-Što se proširenja kapaciteta vinograda tiče za sada nemamo u planu da širimo kapacitete ali imamo u planu povećanje proizvodnje vina. Planovi su da se naprave kapaciteti do 2000 litara u narednim godinama. Naravno deo količine grožđa će i dalje biti na raspolaganju našem saradniku podrumu „Despot“. Pošto je ova proizvodnja prerasla u porodičnu tradiciju iskreno se nadam da će i moja ćerka Kalina nastaviti sa radom na prodičnom imanju.
RAZGOVARAO Dejan Mihajlović
Clanak zasluzuje punu paznju! Jedino fali deo o tome da kad legnes da spavas- legnes sa brigom (da me zli duhovi ne shvate pogresno) i da kad se ujutru probudis – probudis se sa brigom. Da li ce ga „ubiti grad“, trulez, razne nove bolesti biljaka (koje, da se razumemo, namerno stvaraju proizvodjaci zastitnih hemijaskih sredstava ne bi li ostvarili jos veci profit) i za koje jos uvek nema ni leka niti zastite… Da li je vinograd osiguran, da’l nije, rizikujes li ili ne? Pitanje do pitanja. Dok dodje do berbe, sizifovski posao. A kad oberes – napravi kvalitetno vino! I ocuvaj ga!
Krsticu, s moje strane – kapa dole!