Dani istorije i kulture Тemnića i Levča održani su 20. и 21. jula 2024. godine u Gornjem Krčinu, Donjem Krčinu i Karanovcu.
Ova manifestacija koja po svom karakteru i bogatom programu nadmašuje mnoge skupove sličnog karaktera u Srbiji, ali i regionu, Dani kulture i istorije Temnića i Levča, dešavanje posvećeno negovanju i očuvanju tradicije i kulture dva šumadijska regiona, Temnića i Levča,
Organizator ove kulturno – istorijsko – obrazovne manifestacije je KPSD “Budućnost”.
U okviru Etno sabora nastupili su etno – muzikolog Sanja Ivanović, posetioci su mogli da se upoznaju i sa tradicionalnom kuhinjom starog Levča, ali i narodnom nošnjom iz ovog kraja. Priznanje pod nazivom “Putovođa kulture Levča i Temnića” osobi koja je u prethodnom periodu doprinela promociji ovog kraja uručeno je ove godine muzičkom umetniku i kompozitoru Saši Vasiću, poreklom iz Bačine, dok je nagrada za književno stvaralaštvo “Temnićki natpis” uručena književnici i pesnikinji Violeti Aleksić iz Prevešta.
Manifestacija koja neguje kulturu i tradiciju ovog dela Šumadije od prošle godine je postala i dvodnevna, pa će tako u nedelju, 21. jula, u porti crkve Rođenja Presvete Bogorodice u Karanovcu, biti otvorena izložba karikatura poznatog karikaturiste Gorana Ćeličanina, nastupiće i KUD “Vuk Karadžić” iz Orašja, a zatim sledi i književno veče zavičajnih pesnika i na kraju predstava u izvođenju Trsteničkog pozorišta. Tokom programa biće uručene i nagrade učenicima osnovnih škola za najbolji literarni i likovni rad, a tokom književne večeri u Karanovcu autorima najboljih radova biće podeljene nagrade i diplome. Naravno, Dani kulture i istorije Temnića i Levča su i sajamskog karaktera, tako da će posetioci moći da kupe i proizvode sa 100% poreklom iz ovog kraja, obeležene nalepnicama “100% iz Levča” i “100% iz Temnića”.
Temnićki natpis predstavlja jedan od najstarijih ćiriličkih natpisa i spomenika staroslovenske pismenosti na Balkanskom poluostrvu, koji se odlikuje lepotom uklesanih slova. Datiran je na kraj X ili početak XI veka. Pronađen je 1910. godine u Gornjem Katunu kod Varvarina, a danas je deo arheološke zbirke Narodnog muzeja u Beogradu. Sam natpis predstavlja epigraf, poput Humske ploče iz istog doba, uklesan na kamenoj ploči dimenzija 19.5 x 19.5 x 5 cm. Na njemu se nalaze imena desetorice, od četrdeset, sevastijskih mučenika, a pojavljuje se i oblik akuzativa jednine imenice Bog (boga umesto bogь), karakterističan za srpsku redakciju staroslovenskog jezika. Kratak tekst sadrži imena desetorice svetih sevastijskih mučenika: Ksantije, Sisinije, Leontije, Meliton, Severian, Filoktimon, Angije, Iraklije, Ekdikt, Kirion i molbu: molite Boga za nas!
BIOGRAFIJA:
Violeta Aleksić, rođena 01.01.1974. godine u Levču piše od svoje 15 godine. Svoju prvu zbirku pesama “Negde u mojoj pesmi” sa urednikom Slavkom Ćelapom izdala je 2011 godine. Iste godine u štampu ulazi druga zbirka pesama “Život je čudan momak” koju objavljuje u BEOKNJIZI, urednik Stevan Krstec. Treća, neplanirana zbirka pesama “Nisi ti meni bilo ko”, nastala je 2012. godine, izdavačka kuća “IP Jovan” i Stevan Krstec uradili su ovu knjigu koja je nekoliko puta kasnije doštampavana. Četvrta zbirka poezije “Kada se hrabrost odrobija” (IP Jovan) i roman “U tvojim godinama” (Beoknjiga), izlaze 2013., knjige je takođe uredio Stevan Krstec. Godine 2014., knjiga “Nisi ti meni bio ko” štampa se na romskom jeziku u izdavačkoj kući Prom produkcija Beograd. Na knjizi su radili Zlatomir Jovanović i Bajram Haliti. Iste godine nastaje i knjiga “Ako me razumeš” koju objavljuje u izdavačkoj kući ARTE. Knjiga “Dan kada se bre vratilo kući”, prva knjiga kratkih priča izlazi iz štampe 2016. godine u saradnji sa izdavačkom kućom Kreativna radionica Balkan, iste godine izlazi još jedna zbirka poezije “Kompas” koju izdaje izdavačka kuća Prom produkcija Beograd. Peto, dopunjeno izdanje zbirke pesama “Nisi ti meni bilo ko” u saradnji sa Kreativnom radionicom Balkan izlazi 2016. godine. Od 2011. do 2016. godine, Violeta Aeksić je učesnik na Beogradskom međunarodnom Sajmu knjiga u Beogradu. Godine 2013. postaje član Udruženja književnika Srbije a 2014. godine i član Udruženja srpskih pisaca Švajcarske, godine 2015. postaje član književnog kluba “Sedmica” iz Frankfurta a 2016. godine postaje i član Udruženja Milutin Milanković iz Beograda, član Udruženja književnika Vojvodine , postaje 2018. Član je mnogih književnih klubova u matici, dijaspori i regionu, iza sebe broji mnoge medijske nastupe kao i promocije u zemlji, regionu i rasejanju.
Učesnik je Literarnih dana grada Soloturn, Aktivno se bavi humanitarnim i društvenim radom u mnogim udruženjima u Švajcarskoj. Deset godina je bila dopisnik Radio Beograda za emisiji “VEČERAS ZAJEDNO”. Bila je voditelj i zamenik urednika srpskog radija “Radio Mladost” koja traje 20 godina a bavi se kuturnim dešavanjima naših sunarodnika u Švajcarskoj, matici i u svetu.
Prva svoja iskustva u “etru”, Vioeta Aleksić stiče u emisiji “Iz prvog reda“, autora Dragana Stepanovića. Emisija već 15 godina se emituje na Radiju Novosti. Treba dodati da je upravo u toj emsiji nastala ideja o kulturnoj rubrici Horizonti . Kao kolumnista Violeta Aleksić je pisala i za nekoliko naših novina. Dopisnik je i RTK2, srpske televizije na Kosovu i RTS-a, nacionalnog servisa Srbije, Radio Beograda.
Od septembra 2018. je urednik i voditelj radio emisije “RADIO KRUG ”, srpskog radija koji se tri puta nedeljno emituje sa “Kanala K” iz švajcarskog grada Araua. Bila je dopisnik Frankfurtskih Vesti .
Dopisnik je Levačkih novina, član je Udruženja novinara Srbije, već 30. godina živi i stvara u Švajcarskoj i aktivno sarađuje sa kolegama u matici i dijaspori…